Nasazení moderních nafukovacích návnad – klamných cílů v armádách NATO

Moderní nafukovací návnady ze syntetického hedvábí jsou velmi lehké a odolné. Kromě dokonalé optické iluze obsahují i integrované radarové odražeče a tepelné emitory – ty jsou navrhované v laboratořích, přičemž jejich shoda s originálem je zkoušena přímo na cvičištích. Průzkumník tak není schopen určit, zda se jedná o inflatech návnadu či nikoliv, již ze vzdálenosti větší než 1 kilometr. Jejich nasazení a přemístění zabere pouhých 10 až 20 minut. Při váze 50 až 120kg (dle velikosti hlavní bojový tank či raketový komplex) stačí k rychlému rozmístění nebo zabalení 2 – 4 muži.

Inflatech návnady přináší armádám možnost cvičit na technice nepřítele – věrohodnou kopii nepřátelské těžké techniky si mohou pořídit za zlomek ceny v porovnání s originálem, který v mnoha případech ani pořídit nelze vůbec. Pro výcvik se zapojením prostředků elektronického boje tak představují nejefektivnější řešení. Náklady na provoz takové nafukovací kopie jsou téměř nulové.

Nejvyspělejší armády západního světa plánují brzké nasazení těchto návnad i do své vlastní výzbroje, kde budou doplňovat chybějící stavy těžké techniky. Stanou se tak páteřní podporou při řešení reálných konfliktních situací nebo při taktických cvičeních. Jako první to veřejně prohlásila britská armáda (https://www.thetimes.co.uk/article/inflatable-decoy-tanks-to-puff-up-armys-strength-xhnt8jl88 ). Lze očekávat podobnou strategii vyzbrojování i od ostatních významných armád, například i od francouzské.

Ruská armáda nasazuje tyto moderní návnady do své výzbroje už delší dobu. Sehrály významnou roli při manévrech Zapad 2017. (https://www.nytimes.com/2016/10/13/world/europe/russia-decoy-weapon.html )

Jedinou členskou zemí NATO, která dokáže vyrábět nejvyspělejší návnady na světě, je Česká republika. Výrobu zajišťuje naše společnost INFLATECH s.r.o. Tento druh armádní techniky vyvíjíme, vyrábíme, testujeme a zásobujeme i ostatní členské země NATO. V roce 2018 uvádíme na trh návnady s duálním termo systémem, díky kterému infračervené signatury dosahují téměř stoprocentní shody.

nafukovací návnady – klamné vojenské cíle, protiletadlový systém
nafukovací návnady – klamné vojenské cíle, bojový tank nafukovací návnady – klamné vojenské cíle , raketový systém